تبلیغات
اخلاق در پژوهش های پزشکی - ملاحظات اخلاقی در همكاری های بین المللی در تحقیقات پزشكی
اخلاق در پژوهش های پزشکی
Ethical Issues in Medical Research
ملاحظات اخلاقی در همكاری های بین المللی در تحقیقات پزشكی
مرتبه
تاریخ : شنبه 20 آبان 1391
نویسنده مقاله: علیرضا باقری (ژاپن، شهر علم تسوکوبا، دانشگاه تسوکوبا، دانشکده پزشکی، انستیتو طب بالینی، ساختمان نورولوژی)

مشخصات مقاله: مجله دیابت و لیپید ایران 1383; 4 (ویژه نامه (اخلاق در پژوهش های بالینی پزشکی)):59-70.

مقدمه: تغییرات الگوی پراکندگی بیماری ها در سال های اخیر به گونه ای بوده است که گستره مشکلات بهداشتی درمانی دیگر در مرزهای جغرافیایی یک کشور و حتی یک منطقه محدود نمی گردد، بلکه معضلی جهانی می باشد. ایجاد همکاری های بین المللی در زمینه تحقیقات پزشکی بین کشورهای جهان به عنوان راهکاری مناسب در حل این معضلات، امری اجتناب ناپذیر می باشد. اما از طرفی سوء استفاده از آزمودنی ها و توان تحقیقاتی پژوهشگران کشورهای در حال توسعه، توسط بعضی از مراکز تحقیقاتی کشورهای صنعتی به ویژه شرکت های دارویی موجب بروز نگرانی هایی در ایجاد یک چنین همکاری های علمی تحقیقاتی گردیده است. اگر چه در بسیاری از کشورها کدهای اخلاقی تدوین یافته، راهنمای محقیقین در لحاظ نمودن مسایل اخلاقی در تدوین و اجرای پژوهش های پزشکی می باشد، لیکن فقدان مهارتهای لازم و نیز دستورالعمل های اخلاقی مورد نیاز به منظور بررسی طرح های تحقیقاتی، که در غالب همکاری های بین المللی توسط کشورهای خارجی به محققین و یا مراکز تحقیقاتی کشورهای در حال توسعه پیشنهاد می گردد، سبب شده است که در بسیاری از این کشورها ابزارهای لازم به منظور محافظت و پیشگیری از سوء استفاده های احتمالی در این گونه تحقیقات در دسترس نباشد.

روش ها و یافته ها: این مقاله با بیان تجارب حاصل از اجرای تحقیقات پزشکی مغایر با موازین اخلاقی توسط بعضی از کشورهای پیشرفته در کشورهای آفریقایی و نیز آسیایی، بر تأمل بیشتر محققین و نیز سیاستگران پژوهشی کشور در مورد این گونه تحقیقات تاکید می نماید. همچنین با مروری بر کدها و دستورالعمل های بین المللی موجود، تدوین دستورالعمل های مربوطه در سطح ملی را بعنوان راهکاری مناسب به منظور محافظت از آزمودنی های انسانی، منابع علمی- تخصصی و مالی پیشنهاد می نماید.

دانلود متن کامل مقاله:
طبقه بندی: مقالات، 
ارسال توسط [امیر رمضانی]
ساعت
سخن روز
سخنان بزرگان
فروشگاه همراهان
tebyan
لینک های مفید
لینک های مرتبط
tebyan tebyan tebyan tebyan tebyan tebyan
اخبار مرتبط
امکانات جانبیدر این وبلاگ
در كل اینترنت

خبرنامه وبلاگ

نرم افزارهای لازم
Adobe Acrobat Reader v9.3 Foxit Reader 4
WinRAR v3.92 WinZip 14.5 Internet_Download_Manager_v6.07.8 Orbit Downloader v4.0.0.2 Orbit Downloader v4.0.0.2 Orbit Downloader v4.0.0.2 Orbit Downloader v4.0.0.2 Orbit Downloader v4.0.0.2 Orbit Downloader v4.0.0.2 Orbit Downloader v4.0.0.2

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود آهنگ