تبلیغات
اخلاق در پژوهش های پزشکی - بررسی انتقادی (راهنماهای شش گانه اخلاق در پزوهش ایران)
اخلاق در پژوهش های پزشکی
Ethical Issues in Medical Research
بررسی انتقادی (راهنماهای شش گانه اخلاق در پزوهش ایران)
مرتبه
تاریخ : شنبه 30 اردیبهشت 1391


نویسندگان مقاله: امیر حسین خداپرست1، آزاده عبدالله زاده1، محمد راسخ3

-1 گروه حقوق و اخلاق زیستی، مركز تحقیقات بیوتكنولوژی تولید مثل، پژوهشكده فناوری های نوین علوم پزشكی جهاد دانشگاهی ابن سینا، تهران، ایران.

-2 گروه حقوق عمومی و بین الملل، دانشكده حقوق، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران.

نویسنده مسئول: امیر حسین خداپرست

چکیده:

زمینه و هدف: «راهنماهای شش گانه اخلاق در پژوهش»، شامل دستورالعمل هایی اخلاقی در «پژوهش های ژنتیک»، «پژوهش بر گروه های خاص»، «پژوهش بر حیوانات»، «پژوهش بر گامت و جنین»، «پژوهش های پیوند عضو و بافت» و «کارآزمایی هایی بالینی» است. این راهنماها به وسیله شورای سیاست گذاری وزارت بهداشت، درمان و  آموزش پزشكی و مركز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران در سال 1385 تدوین شده و هدف از تهیه آنها، ارایه راهکارهای اخلاقی در شش حوزه پژوهشی نوپا در علوم  پزشکی و زیستی است که برانگیزنده مسایل گوناگون اخلاقی و حقوقی هستند. با این حال، به نظر می رسد نقاط ضعف، ابهام و کاستی هایی در تالیف و تدوین آنها راه یافته است. این مقاله به بررسی انتقادی راهنماهای شش گانه می پردازد.
نتیجه گیری: یک راهنمای اخلاقی مطلوب، نظریه ای کلی، موجه و منسجم را در فلسفه اخلاق در برمی گیرد و با استفاده از آن، به صورت شفاف، صریح و دقیق، راهکارهایی را درباره همه مسایل مربوط به موضوع، نه مسایل نامرتبط، ارایه می دهد. مجموعه «راهنماهای شش گانه اخلاق در پژوهش» نظریه ای کلی، موجه و منسجم را درباره اخلاق نمایان نمی کند و فاقد شفافیت، جامعیت و دقت مناسب است. همچنین، برخی دستورالعمل های این مجموعه، خارج از گستره اخلاق و در واقع، حقوقی یا فنی است.

كلید واژه ها: اخلاق كاربردی، اخلاق در پژوهش ، راهنماهای اخلاقی، نظریة موجه اخلاقی، معرفت توصیفی، معرفت هنجاری، شفافیت قواعد اخلاقی، جامعیت قواعد اخلاقی.

مجله: چاپ شده در فصلنامه پزشکی باروری و ناباروری/ زمستان 86 صفحات 379-365

فرمت مقاله: PDF
طبقه بندی: مقالات، 
ارسال توسط [امیر رمضانی]
ساعت
سخن روز
سخنان بزرگان
فروشگاه همراهان
tebyan
لینک های مفید
لینک های مرتبط
tebyan tebyan tebyan tebyan tebyan tebyan
اخبار مرتبط
امکانات جانبیدر این وبلاگ
در كل اینترنت

خبرنامه وبلاگ

نرم افزارهای لازم
Adobe Acrobat Reader v9.3 Foxit Reader 4
WinRAR v3.92 WinZip 14.5 Internet_Download_Manager_v6.07.8 Orbit Downloader v4.0.0.2 Orbit Downloader v4.0.0.2 Orbit Downloader v4.0.0.2 Orbit Downloader v4.0.0.2 Orbit Downloader v4.0.0.2 Orbit Downloader v4.0.0.2 Orbit Downloader v4.0.0.2

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود آهنگ